Dawn v zemi vycházejícího slunce

Po vysoce úspěšném globálním uvedení a odhalení on line nového modelu Rolls-Royce Dawn na frankfurtském veletrhu International Motor Show oznámila automobilka Rolls-Royce Motor Cars oficiální zahájení příjmu objednávek v Japonsku na super luxusní kabriolet, který nemá ve světě sobě rovného.

Podle drtivého výsledku přestavení vozidla zákazníkům za zavřenými dveřmi v létě 2015 se očekává, že se Japonsko stane největším odbytištěm modelu Dawn v Asijském Tichomořském regionu.

 

“Největší tma je těsně před úsvitem”

 

Nový Dawn značky Rolls-Royce přestavuje chladnou, soudobou interpretaci toho, čím se může stát čtyřsedadlový super luxusní kabriolet: nevšední, rafinovaný,  super luxusní vůz je tu. Inspiroval se slavným, málo používaným jménem Silver Dawn, kterého se dostalo kolekci velmi speciálních kabrioletů Rolls-Royce, jichž se v letech 1950 - 1954 vyrobilo pouhých 28 kusů.

V těžkých časech zněla věta “Největší tma je těsně před úsvitem” jako záblesk naděje. Časnou ranní temnotu, kdy všude vidíme přeludy, duchy či přízraky a obavy na nás číhají na každém kroku, smete rázem rozbřesk slunečního svitu, který nás probudí do nového úsvitu a nabije pro bezbřehé možnosti, jež přináší každý nový den.

 

Nekompromisní konstrukce pro čtyřmístný prostor

 

Designový étos ve stylu Rolls-Royce dal vzniknout vozu, ve kterém se soustředily všechny charakteristiky mistrovské řemeslné dovednosti spolu s filozofií snadno dosažitelných, ale povznášejících zážitků z jízdy.

“U firmy Rolls-Royce jsme na sebe hrdi jako na tvůrce skvělých vozů, které slouží i jako společenské prostory,” komentuje Giles Taylor, ředitel designové divize firmy Rolls-Royce. “Nápad vytvořit takový vůz, jako je Dawn, který mohou komfortně používat dnes a denně jen dvě osoby, je něco jako klatba. Při vytváření Dawnu jsme neakceptovali žádné kompromisy ohledně komfortu a luxusu pro čtyři osoby, které budou cestovat společně v tomto chrámu vrcholného stylu.”

Inženýři firmy Rolls-Royce věnovali velkou pozornost střeše modelu Dawn, která při zavření zaručuje v interiéru bezhlučnost jako u Wraithu a při rychlosti do 50 km/h se složí za pouhých 20 sekund. Na konfiguraci látkové střechy pracovali konstruktéři s cílem vyrobit co nejtišší kabriolet na světě. Požadavek co největší bezhlučnosti byl určující pro všechny aspekty nejen konstrukce střechy, ale i pro celý tento nový vůz. Snahy týmu inženýrů vedly tak daleko, že svůj střešní mechanismus dokonce našli i motto: "Tichý balet".

Střecha dostala elegantní, krásný a procítěný design, ač zůstala jedním z největších baldachýnů zdobících kabriolet: na druhém místě hned po Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé.

 

Automobilová socha v pohybu

 

Karosérii nového Rolls-Royce Dawn tvoří z 80 % originální plechy, takže vypadá trochu jinak než jeho značkoví kamarádi. Na výsost současný, čtyřmístný super luxusní kabriolet Dawn představuje evoluci designového výraziva firmy Rolls-Royce s jasným cílem: zhotovit vůz, který vypadá krásně s nataženou i staženou střechou.

Se staženou střechou jsou patrné oku lahodící linie modelu Dawn. Z boku příkrý profil čelního okna, protáhlá linie ubíhající přes zadní blatníky a vysoko vedoucí podokenní linka lemující profil budí dojem odlehčeného dynamismu. Výrazná podokenní linka ubíhající až přes záď vytváří efekt vlídné náruče.

Palubní deska je pokračováním špičkového moderního řemesla automobilky Rolls-Royce. Obklad Canadel ze dřeva s otevřenými póry kopíruje zadní kabinu ve tvaru koňské podkovy. Dřevěněné obložení krytu, které lze zvolit dle osobního vkusu, pak stéká jako vodopád mezi zadními sedadly okolo kabiny až na vnitřní dveřní panely, a vábí majitele či cestující k nástupu.

 

Diskrétní technologie pro snadné řízení

 

K nesporným krokům, které tým Rolls-Royce učinil v konstrukci vozů s látkovou střechou, přidává nový Rolls-Royce četné další inženýrské inovace ušité na míru. 

Při projektování kabrioletu je nutnost zachovat vysoký stupeň torzní tuhosti celé karosérie i přes snižování hmotnosti hlavní výzvou. Torzní tuhost má zásadní význam pro minimalizaci vibrací, které se projevují u většiny kabrioletů, i k zachování dynamické vyrovnanosti vozu. 

Nově vyprojektovaná konfigurace zavěšení pečuje o speciální chování tohoto otevřeného vozu, zejména o tuhost karosérie a rozložení hmotností, čímž garantuje jedinečný jízdní komfort a i onu jízdu jako na "kouzelném koberci", jak ji očekáváme od vozů Rolls-Royce.

Informace od podstatně přepracovaného rozhraní multimediálního a navigačního systému se pkrásně zobrazují na obrazovce 10.25” s vysokým rozlišením ovládané otočným ovladačem nazvaným Spirit of Ecstasy. Touchpad tohoto otočného ovladače Spirit of Ecstasy umožňuje vyťukat japonské znaky.

Nový software pro radar a kamery – umístěný ve spojleru předního nárazníku a uprostřed čelního skla – poskytuje rychlejší doby reakce systému včetně rychlejší přípravy brzd v očekávání tlaku při nouzovém brzdění. V nejhorším případě aktivuje Dawn ve zlomku sekundy skrytý systém na ochranu před převrácením umístěný za zadními hlavovými opěrkami.

U Dawnu došel uplatnění i nejnovější vývoj v oblasti osvětlovací technologie LED. Způsob ovládání těchto světel se výrazně zlepšil díky adaptivní technologii.

A navíc bylo automatické přepnutí dálkových světlometů nahrazeno novou převratnou technologií úpravy světelného toku "glare-free". Bezpečnost jízdy za noci je zvýšena kamerou za čelním sklem i detekčním systémem protijedoucích vozidel.

Není ani třeba zdůrazňovat, že jako u každého motorového vozidla značky Rolls-Royce je tlukoucím srdcem a duší Dawnu oblíbený pohonný agregát twin-turbo V12 o obsahu 6,6 litrů. Spolu s osmistupňovou převodovkou se satelitní asistencí, která používá GPS, aby vozidlo vidělo dále než řidič, je zážitek z řízení Dawnu zcela jedinečný.