Black Badge představuje způsob života

"Black Badge představuje způsob života, aspekt značky Rolls-Royce oslovující všechny zákazníky, kteří berou život jako výzvu, nebojí se riskovat, rebely, co porušují pravidla a vysmívají se konvenci. Ty, co jsou poháněni nepokojným duchem. Ty, co hrají tvrdou hru a mění svět. Po technické a estetické stránce je Black Badge alter ego značky Rolls-Royce, ale je asertivnější, důvěrnější a silnější a také náročnější. S Black Badge jsme vytvořili velícího admirála ve světě super přepychu. Je to opravdu převratný moment pro naši velkolepou značku.”

Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel Rolls-Royce Motor Cars

 

Úvodem

Jen pár jmen: Sir Malcolm Campbell, Howard Hughes, Keith Moon, Yves Saint Laurent, Muhammad Ali a i náš Charles Rolls. Mladý gentleman poháněný svým nepokojným duchem pospíchá změnit svět po svém. Nesvázáni společenskými konvencemi žijí tito rebelové na hraně, bezmezně věří, že mají absolutní moc prosadit své, prorazit každou hranici pro uskutečnění své osobní vize. Jsou fascinující a odvážní, žijí rychle, pracují na doraz a hrají tvrdou hru.

Dnešní generace mladých, suverénních, sebevědomých porušovatelů pravidel je stejně tak nekompromisní a neapologetická ve volbě svého životního stylu jako její předchůdci. Jezdí po méně frekventovaných cestách, žijí nekonvenční život, jsou temně posedlí vlastními cíli a úspěchy, které jim přinášejí adrenalinové zážitky.

Jejich život je jejich zábava, kterou prožívají jedině po svém.

A když nadejde den a bitva je vyhrána, tito nanejvýš sebejistí lidé zůstanou spjati s nocí, nechají se jí vést a berou to vše jako zaslouženou odměnu.

Tito vysoce motivovaní lidé stejně jsou nároční na životní styl jako na své činy a velmi jim záleží na podstatě každého symbolu  jejich životního stylu. Stále víc a víc si přejí demonstrovat svou úspěšnost symbiózou mezi životním dílem a značkami, které si vybrali.

Za poslední roky se mnoho takových individualit nechalo přitáhnout revitalizovanou automobilkou Rolls-Royce Motor Cars coby nejpatřičnější značkou zosobňující jejich opravdu osobitý životní styl stejně, jak to v minulosti učinilo mnoho jejich slavných předchůdců.

Své mety si posouvají sami, a nyní požádali automobilku Rolls-Royce Motor Cars, aby učinila totéž. Nadšeni nekonečnými možnostmi vozu na zakázku požádali obchodní značku, aby “vyrobila Rolls-Royce jako žádný jiný, Rolls-Royce, který nejen oslovuje a vyjadřujte naši citlivé stránky, ale je zároveň zásadně odlišný: jako my.”

Automobilka Rolls-Royce Motor Cars, která je vždy připravena poskytnout odpověď na míru přáním zákazníka, opět prokázala své výjimečné schopnosti nejlepší celosvětové super luxusní značky. Uzpůsobila původní ikony své značky tak, aby zpřístupnila temnější stránky svého charakteru této nové generaci úspěšných jedinců.

Tak vznikl Black Badge.

 

Alter-ego pro novou skupinu zákazníků

Rolls-Royce Black Badge vychází vstříc náročné, temné, asertivní, sebejisté estetice těchto zákazníků. Jako jedinečná individualizovaná odpověď na jejich přání měla tato souhra značky se zákazníkem transformační účinek na vzhled i podstatu modelů Rolls-Royce Ghost a Wraith. Výsledkem je Ghost Black Badge a Wraith Black Badge. 

“Je mi potěšením dnes oznámit, že automobilka Rolls-Royce Motor Cars vytvoří permanentní individualizované řady motorových vozidel určených pro mladé, motivované a úspěšné jedince, kteří vyznávají moderní, odvážný, vyhraněný životní styl,” okomentovat tuto novinku Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel, Rolls-Royce Motor Cars. “Během bezprecendentní spolupráce s těmito novými zákazníky vytvořila automobilka Rolls-Royce sebevědomě ‘Black Badge’: vrchol přepychu a konstruktérského talentu. Po technické a estetické stránce je Black Badge je alter ego značky Rolls-Royce; asertivnější, sebevědomější a silnější, a také náročnější. Modelem Black Badge jsme vytvořili nepřesvědčivější stálici na nebi přepychu. Je to opravdu převratný moment pro naši velkolepou značku.”

Takto to okomentoval Giles Taylor, vedoucí designové divize v Rolls-Royce Motor Cars. “Při projektování modelu Black Badge jsme si byli vědomi, že musíme uspokojit četné požadavky těchto našich nových zákazníků, kteří netouží získat jen výstižnou ikonu svého statusu: chtějí ji podložit i autentickou konstrukcí značky Rolls-Royce. Výsledkem je, že Black Badge Spirit se projevuje řadou propracovaných designových prvků, které společně vyjadřují temnější přepychovou vytříbenost. Nové materiálové akcenty a tóny jsou zkombinovány tak, aby uspokojily vkus těch úspěšných zákazníků, kteří se bez problémů zhostí každé životní výzvy.”

Právě tento manifest se stal východiskem pro designéry, inženýry a dovedné řemeslníky automobilky Rolls-Royce, kteří se pustili do práce, aby důmyslně přetransformovali Ghost i Wraith. Jejich cílem bylo dodat temnější, asertivnější a koncentrovanější převtělení Black Badge obou modelů, které se od sebe liší právě tolik co sourozenci. Výsledek? Dva vozy, které na první pohled vykazují společné rysy určující jejich povahu. Ale pod povrchem dřímají dvě zcela odlišné noční šelmy.

 

Zásadní přeměna jedné ikony

Legendární logo Double R a soška Spirit of Ecstasy představují spolu s maskou Pantheon Grille skutečné ztělesnění značky Rolls-Royce. Nicméně i tyto cenné symboly obchodní značky byly ochotné za případných okolností změnit svou identitu.

Například v roce 1933 gestem, kterým předznamenal unikátní individuální přístup automobilky k zákazníkům již od samotného počátku, sám sir Henry Royce změnil znak v podobě dvou písmen R z červené na stříbrném podkladu na černou na stříbrném podkladu, aby zajistil, že se nebude bít s barvami laku karosérie, které si vyberou slovutní zákazníci, mezi něž patřil i kníže z Walesu.

Ikonická soška Spirit of Ecstasy prošla během roků rovněž mnoha změnami jak designu, tak i materiálů, z nichž se vyrábí: byla vznosně vzpřímená či v pokleku nakloněná směrem vpřed, aby poukazovala na vysoké kvality vozu, vyráběla se ze zlata, stříbra, křišťálu, nerezové oceli, byla ozdobená šperky, osvětlená zdola a zevnitř...

Soška Spirit of Ecstasy a ikonické zdvojené R se nyní opět staly vůdčími elementy na cestě značky Rolls-Royce do alternativní reality ‘Black Badge’. Oba modely - Ghost Black Badge a Wraith Black Badge - prošly velmi podobnou transformací.

Ta započala 'létající dámou’, u níž se změnil nejen design, umístění a materiál, ale i barva, aby co nejlépe vyjádřila posedlost majitele temnotou. Změnila se tak v černou ženu-vamp vyleštěnou do vysokého lesku, která hrdě razí noční městkou krajinou. Transformace zasáhla i další ikonické symboly modelů Ghost Black Badge a Wraith Black Badge. Znak Double R na přídi, bočnicích a zádi každého vozu Black Badge se změnil ze stříbrné na černou, zatímco chromované povrchy jako mřížka chladiče, prvky víka zavazadlového povrchu, spodní přívod vzduchu a výfuk ztmavly.

Veškerá síla vozu Black Badge je na vozovku přenášena novými koly z kompozitních uhlíkových vláken a lehkých slitin, kterými je osazen každý objednaný Ghost Black Badge i Wraith Black Badge. Nová kola, vyvíjená automobilkou Rolls-Royce celé čtyři roky, se vyznačují 22 vrstvami uhlíkových vláken orientovaných ve třech osách a stočených zpět na vnějším okraji ráfku, takže poskytují 44 pevnostních vrstev. Další pevnost zajišťuje náboj kola z leteckého hliníku kovaný ve 3D, který je s ráfkem spojen úchyty z pevného leteckého titanu.

Black Badge povýší černou barvu na nový stupeň intenzity. Jednotlivé vrstvy nátěru a laku, ze kterých sestává čerň Black Badge Black, jsou mnohokrát ručně leštěné: jedná se o nejpečlivější lakovací a lešticí postup, který byl kdy použit u jedné barvy laku. Výsledkem je ta nejhlubší, nejtmavější a nejintenzivnější čerň, kterou jsme kdy viděli na povrchu sériově vyráběného vozu.

Nicméně značka Rolls-Royce stojí na individualizaci a zákazník si samozřejmě chce sám určit barvu karosérie i kožených potahů svého nového vozu Ghost Black Badge či Wraith Black Badge.

 

Pohled do kabiny modelu Black Badge: Nejmodernější luxusní letecké materiály a bezmezné možnosti

Bezmezné jsou možnosti, jak je nabízí kabina modelu Black Badge, která opět byť v tmavším zabarvení interpretuje příznačný přepych inspirovaný nejmodernějšími materiály a leteckým dědictvím automobilky Rolls-Royce.

Mistrovským dílem je v kabině Black Badge povrchová úprava z kompozitních uhlíkových vláken a vláken z leteckého hliníku, což jsou materiály často používané pro povrchy neviditelných letadel. Z těchto futuristických hmot učinili v Goodwoodu nový super luxusní materiál, který představuje největší celosvětovou inovaci.

Pro vytvoření tohoto nádherného inovativního materiálu se vlákna z leteckého hliníku o průměru pouhých 0,014 mm nejdříve pečlivě spletou a pak se spojí uhlíkovými vlákny. Na tento povrchový materiál se nanese šest vrstev laku, který se nechá 72 hodin zavadnout, a pak se vyleští do zrcadlového lesku.

A navíc: vzduchové vývody v palubní desce a vzadu jsou ve voze Black Badge ztmaveny PVD povlakováním. Tato metoda povrchové úpravy představuje jeden z mála postupů pro barevné lakování kovů, jímž je zajištěno, že barva časem či častým používáním nevybledne ani neztratí lesk.

V přístrojové desce jsou vsazené hodiny s oranžovými ručičkami speciálně zhotovené pro Black Badge a ozdobené logem ‘Unlimited’ se znakem nekonečna, které se před tím objevilo ve slovutném Phantomu Drophead ‘Waterspeed’ zkonstruovaném v roce 2014 na oslavu bravury Sira Malcolm Campbella, držitele rychlostního světového rekordu. Stejně jako Campbell i vlastník vozu Black Badge má sklon překročit či ignorovat jakýkoli limit, který se před ním zjeví, a tento rys je oslavován právě symbolem nekonečna.

Logo ‘Unlimited’ vyšité i na čalounech, u nichž je černá kůže zkombinovaná s energií kypícími barvami Tailored Purple u modelu Ghost Black Badge a Cobalto Blue u modelu Wraith Black Badge, dává kabině jednoznačné vyznění.

A třešnička na dortu? Magické osvětlení z černého stropu plného hvězd odrážejících se na palubní desce pro vytvoření temně atmosférického prostředí.

 

Rolls-Royce a jeho inženýrské a technologické dokonalosti: Fundamentální substance modelu Black Badge je realizována důmyslně odlišnými způsoby

Každé z vozidel prodchnuté duchem Black Badge se liší od toho druhého i od jakéhokoli dřívějšího vozu značky Rolls-Royce.

Ghost uvedený na trh v roce 2009 a faceliftovaný v roce 2014 není žádný běžný vůz: je to nejsoudobější interpretace ‘limuzíny’ Rolls-Royce, která přitahuje ty úspěšné podnikatele, kteří raději řídí, než se nechávají vozit. Wraith představený v roce 2013 je vrcholný gentlemanský model ve stylu Gran Turismo: pravý vůz pro řidiče.

Jak přirozeně prodchnout tato dvě fantastická motorová vozidla duchem Black Badge , aniž by přišla o svou originální esenci?

“Black Badge se stal fascinující výzvou pro inženýry automobilky Rolls-Royce. Již jsme měli co do činění s vrcholnými vozy považovanými za nejlepší na světě,” říká Philip Koehn, ředitel divize inženýringu firmy Rolls-Royce Motor Cars. “Konstruktérská dokonalost a vůdčí pozice technologií jsou ve značce Rolls-Royce hluboko zakořeněny již dlouhých 112 let. Black Badge Rolls-Royce nejsou výjimkou: naopak dovádějí tuto tradici ještě dál. Pro nás mělo zásadní význam, že estetická přitažlivost i očekávání vyvolávané modely Black Badge Ghost i Black Badge Wraith budou založena na špičkovém konstruktérství. Oba vozy se sice měly od sebe lišit, ale zároveň musely svým vlastníkům poskytnout něco podstatně odlišného od předchozích modelů: musely nabídnout odvážnější, opojnější jízdní styl avšak nadále zcela na způsob Rolls-Royce.”

U modelu Ghost Black Badge bylo důležité zajistit komfort cestujících na zadních sedadlech zachováním jízdy jako na kouzelném koberci ‘Magic Carpet Ride’ tak proslulé pro Rolls-Royce. Inženýři firmy Rolls-Royce dokázali využít pružnosti motoru V12 o obsahu 6,6 litrů a doshnout toho, aby byl Ghost Black Badge ještě trochu výhružnější. Důmyslným úpravami výstupu od motoru ze 40 hp (30 kW) na 603 hp (450 kW) a točivého momentu 60 Nm (840 Nm) ve srovnání se stávajícím Ghostem i upgradem na osmistupňovou automatickou převodovku dostal model Ghost Black Badge živost a dynamiku při dodávání výkonu.

Intuitivní reakce škrticí klapky řízená chytrou počítačovou elektronikou ladí obezřetně reakci převodovky. Při akceleraci nad 25 % změní převodovka charakter: mezi 200 - 500 ot/min prodlouží převodové stupně a řadí později. Při podřazování se přítlak na pedál akcelerace snížil o 20 %, takže Ghost Black Badge reaguje rychleji na vstupy od řidiče. Při brzdění podřadí převodovka o několik otáček za minutu dříve, čímž zvýší bezpečnost přídavného brzdění motorem a umožní živější řízení.

Úpravou zavěšení a řízení včetně přidání nových hnacích hřídelí je zajištěno, že Ghost Black Badge nadále nabízí luxusnější jízdu vyžadující od řidiče jen o něco málo pozornosti navíc.

Wraith Black Badge se zrodil se zcela jinými propozicemi.

Wraith coby nadále nejvýkonnější Rolls-Royce na světě se svými 623 hp (465 kW) je z celé řady modelů Rolls-Royce odjakživa nejvíce zaměřený na řidiče. Nicméně jakmile inženýři od Rolls-Royce pochopili motivace nové skupiny zákazníků a jejich touhu neustále posouvat hranice možného, pracovali svědomitě na tom, aby vetkli tomuto fastback kupé fenomenální charakteristiky.

Kombinací extra dodávky točivého momentu (+70 Nm) se stávajícím výstupním výkonem, zcela překalibrovaným vzduchovým zavěšením, novým hnacím hřídelem a modifikovanou osmistupňovou převodovkou vyrobil Rolls-Royce agilní Wraith zaměřený na řidiče, ale současně zachovává niterné elementy jízdy bez námahy jako na "kouzelném koberci", tak typické pro Rolls-Royce.

Upgrade na osmistupňovou automatickou převodovku dodal modelu Wraith Black Badge na živosti při předávání výkonu.

Pedál akcelerace reaguje intuitivně i u modelu Black Badge Wraith. Při akceleraci přes 25 % drží převodovka stupně delší dobu a podle stupně řadí nahoru v rozsahu 300 - 500 ot/min. Při akcelerací na 80 - 100 % se před každým přeřazením vytočí Wraith Black Badge až na 6 000 ot/min. Při živém stylu tak vůz vyvolává příjemný pocit z přímé reakce pedálu se špičkovým výkonem dodávaným po delší dobu. A jakmile se intuitivní akcelerace octne ve středním rozsahu (70 - 80 %), převodovka ví, že musí postupovat podle rychlejší mapy řazení.

Při deceleraci nebo brzdění podřadí převodovka o několik otáček dříve, aby poskytla více bezpečnosti při přídavném brzdění motorem a přispěla tak k živějšímu jízdnímu stylu.

Výsledkem je větší zaměření na řidiče a tak trochu i na jeho fyzický výkon při jízdě s podstatně zvýšenou kapacitou ovladatelnosti, vysokým stupněm zpětné vazby od volantu a neutrálnějšími zatáčivými charakteristikami. Uzpůsobováním řízení v závislosti na rychlosti nabízí vůz vyšší pocit jistoty i při vysokých rychlostech.